fbpx

Ämmaemandast kiigemeistriks – puidust lastekiikede ja Kiigesellide saamislugu

Harjumaal Raasiku vallas ühes väikeses ja armsas Aruküla alevikus on toimetamas kiigemeistrite pere. Alljärgnev usutlus on läbi viidud ettevõtliku pereema Anna-Liisa Miilitsaga, kes loonud uue kodumaise brändi “Kiigesellid”. Arendavad ja pilkupüüdva disainiga puidust kiik kogub hoogsalt populaarsust ja vaatamegi lähemalt, kuidas lühikese ajaga on jõutud edulooni.

Play Video

Kuidas tuli idee hakata tegema puidust lastekiikesid?

Idee tekkis põhimõtteliselt täiesti tühja koha pealt. Ühel päeval internetis nägin juhuslikult ühte puidust põrandakiiku. Vaatasin, et sellisel mänguasjal on väga suur potentsiaal, ent teostus oli minu jaoks üsnagi konarlik ning ilmetu. Kuna olen puidu viimistlemisega ning ka mööbli restaureerimisega tegelenud läks mõte koheselt lendu. Hakkasin ette kujutama, missugust kiike ma sooviksin enda lastele ning milline see üldse võiks välja näha. Joonistasin ka paberile esimesed katsetused- esialgne mõte oli, et kiik võiks olla mõni tore loom. Sai tehtud ka esimesed prototüübid, lastega sai kodus kiiged proovitud ning viisime läbi erinevaid muudatusi, et kiik oleks eelkõige ohutu samas käepärane ning kaunis. Läbi katsetuste valmisidki kiiged “Lind” ja “Londiste.” Olen ennegi erinevaid uusi väljakutseid proovinud, kuid seekord olid sisetunne ja tahtmine hoopis teistsugused. Usaldasin oma intuitsiooni ning ütlesin abikaasale, et hakkamegi nüüd neid kiikesid valmistama.

Meil on kodus 1 ja 6 aastane poiss ja nägime kohe, kuidas erinevas vanuses lapsed mänguasja kasutavad. Vanem poeg kiigub ning proovib pidevalt uusi tasakaaluharjutusi välja mõelda ja noorem matkib teda. Mind paelubki selle mänguasja juures just kiige mitmekülgsus. Lisaks kiikumisele saab turnida, liugu lasta, kasutada tunnelina. Asetades kiige külili on hea mängida näiteks poodi või kohvikut. Laste loovus on lõputu! Meie läbivaks mõtteks on valmistada südamega kvaliteetseid kiikesid, mis aitavad kaasa lapse arengule.

lastekiik
Ideeautor Anna-Liisa Miilits ja kiigesell Samuel. Klõps: Evelin Talvar

Mis on teie taust? Kas olete varem ettevõtlusega kokku puutunud?

Olen Rapla maakonnast pärit ning pärast keskkooli asusin õppima Viljandi Kultuuriakadeemiasse pop-jazzmuusika osakonda laulmise erialale. Muusiku elu ma siiski ei valinud, jõudsin järeldusele, et elukutsena soovin teha midagi käegakatsutavamat. Terve elu on mind huvitanud bioloogia ja meditsiin. Sai tehtud totaalne kannapööre ning läksin õppima hoopis ämmaemandaks. Olen ülikooli lõpetamisest saati ka sellele erialale truuks jäänud töötades Ida-Tallinna Keskhaiglas ämmaemandana. Ettevõtlus on minu jaoks midagi uut.

Kas noore ettevõtjana on tulnud midagi suure üllatusena? Ootamatuid takistusi? Millega ei osanud alguses arvestada?

Olen ettevõtjaid alati suure austusega vaadanud ja eeldanud, et neil on suur eelis palgatööga võrreldes –ettevõtja on oma aja peremees. Tegelikkuses ei kujutanud ma ette, et ettevõtjana ei oska töötamisest pausi teha. Kogu aeg keerlevad peas mõtted (kuidas oma toodet tõhusamalt valmistada, kuidas turundada, kuidas leida ostja..?). Isegi kui teed mõnda suvalist majapidamistööd siis alateadlikult otsid vastuseid. Kuklas on teadmine, et keegi vastuseid ette ei anna. Äri jätkusuutlikkus ning edu sõltub sinu enda käikudest. Olen hetkel lapsehoolduspuhkusel, kodus on 6 ja 1 aastane poiss.

Pean tunnistama, et väikeste laste kõrvalt on olnud väga raske. Kogu majapidamise ja laste kõrvalt tuleb leida aeg kiikede valmistamiseks. Olen naljatledes ka ennast kõrvalt naernud, et kui saan pisema lõunaunne siis väljun toast ja hakkan sihitult ühest kohast teise jooksma. Tundub, et teha on tohutult palju- alates pesukuhjast kuni kiigelippide värvimiseni. Millest alustada? Olen tegelikult jõudnud tänasesse päeva kus eksisteerib bränd “Kiigesellid” ainult tänu abikaasa toele ja abile. Ajaga on tekkinud meil omamoodi tööjaotus, mis muudab protsessi sujuvamaks.

puidust lastekiik valge londiste
Valge Londiste rikastab interjöri. Klõps: Tulbi Fotostuudio

Mida soovitaksite teistele, kellel idee olemas, kuid pole teostamiseni jõudnud?

Mulle endale tundus alguses samuti võimatu ettevõtmine kogu asjaajamine ning tekkis hirm kas saangi sellega hakkama. Kogusin mõtteid ning püüdsin mõistatada, kuidas oleks õige alustada. Kust leida õige materjal? Missugused on sobivad viimistlusvahendid? Esialgu on miljon vastuseta küsimust. Ei tasu üle mõelda, tuleb lihtsalt samm-sammu haaval hakata otsima kontakte internetis, helistada, saata e-maile…Nii vaikselt kogud infot ja liigud edasi. Kindlasti aitab ka põhimõte, et esmajoones tuleb teha toodet, millega kasutajana rahul oled ning siis on seda ka endal hea tunne müüa. Pingelistel hetkedel on heaks rahustajaks näha oma poisse kiikedega möllamas ning teadmine, et see on ikka üks vahva ettevõtmine.

Milliseid materjale ja viimistlusvahendeid kasutate?

Kiik on valmistatud sisetingimustesse mõeldud niiskuskindlast kasevineerist, mis on üks tugevamaid vineeri liike. Viimistlemiseks kasutan spetsiaalseid vee baasil ning vastava sertifikaadiga mänguasjadel kasutamiseks sobivaid värve.
linnukiik suitsupääsuke
Suitsupääsuke. Klõps: Mari-Liis Nellis

Missugune on huvi kiikede vastu? Kas on välja kujunenud mõni populaarsem mudel?

Kiikede vastu on huvi kasvav ja hetkel on ostjaskond pigem noored trendikad emad, kes on kursis internetipoodide ning Montessori/Waldorf teemaga. Väga paljud emad ja eelkõige vanaemad ei oskagi tahta Kiigesellide kiike lapsele või lapselapsele, kuna selline kaarjas põrandakiik ei ole veel Eestis väga levinud.

Kõik Kiigesellide kiiged on kenades lapselikes toonides, ent võib öelda, et natuke rohkem eelistatakse vikerkaarevärvides Papagoi kiike. Teeme pidevalt uusi värvilahendusi ja näiteks hiljuti loosisime välja stiilse Suitsupääsukese kiige. Inimesed on selle kohta palju positiivset tagasisidet saatnud.

Kuidas näeb välja teie ettevõtte tööjaotus?

Eks eduka ettevõtte üks võtmesõna on toimiv tööjaotus. On meilgi välja kujunenud oma süsteem, mõlemal on omad põhilised ülesanded. Minu peamised ülesanded on kiikede viimistlemine ja klientidega suhtlemine. Abikaasa hoiab silma peal materjalide olemasolul, monteerib kiiged, vajadusel täidab ka kulleri kohustusi. Koostöö on meie peres väga oluline, sest väikeste laste kõrvalt ei saaks lihtsalt teistmoodi. Vahepeal võtab muigama kui põnnid magavad ja hilisõhtul kaasaga üks arvutis suhtleb klientidega ja teine kõrval pakendab kiikesid. Tõeliselt kodune ettevõtlus!

Kuidas leiate aega väikelapse kõrvalt kiikesid valmistada?

Tuleb tunnistada, et iga minut on arvel ja vahel jääb puudugi. Tegemist on ju käelise tööga ning kiiged valmivad üsna aeglaselt pika viimistlusprotsessi käigus. Olen vahel une arvelt tööd teinud, kuid juba järgmine päev saan aru, et teen sellega endale karuteene. Vahel kui on väga palju tööd siis võtan teadlikult lihtsalt aja maha, tuletan endale meelde, et üle oma varju hüpata ei saa. Mõtlen, mis on esmatähtis ning vaikselt järjest hakkan tegema. Lohutan end sellega, et tegemist ju positiivse stressiga, mis kindlasti muutub ajaga paremaks kui lapsed on iseseisvamad.
arendav põrandakiik valge tuvi
Linnukiik Valge Tuvi. Klõps: Pärnus Fotostuudio

Milliseid plaane peavad Kiigesellid lähitulevikus? Kas vallutate välisturud?

Hetkel püüame Eestis kanda kinnitada. Tuleb teha palju teavitustööd, et tutvustada inimestele Kiigesellide toodangut. Oleme suvel ka mõnedel laatadel väljas käinud, et ostjad saaksid kiikesid oma silmaga näha ja käega katsuda. Tuleviku väljavaates kindlasti on välisturgudele murdmine üks eesmärkidest, kuid eks iga asja jaoks on oma aeg.

Kui inimene soovib oma disaini või värvilahendust. Kas pakute sellist võimalust?

Jah, oleme teinud erinevaid värvilahendusi klientidele ning juba olemasolevatele värvidele lisaks on meil endal palju mõtteid. Hetkel ei ole olnud võimalik ajapuuduse tõttu paljusid ideesid ellu viia, kuid plaan on tootevalikusse lisada veel mudeleid.

Eesmärk on, et ostja leiab suure tõenäosusega sobiva kiige juba olemasolevast valikust.

Kõige paremini saab ülevaate meie toodetest ja küsimusi esitada Facebooki lehel: facebook.com/kiigesellid/ ja kodulehel: kiigesellid.ee

Anna rõõmule hoogu!