Kuidas muuta oma lapse tuba Montessori-metoodika eeskujul arendavaks keskkonnaks?

Laste kõige imelisemaid andeid (uudishimu ja kujutlusvõimet) stimuleerib hoolitsev keskkond, mis mängib olulist rolli nende arusaamade kujundamisel. Keskkond, mis soodustab turvalist avastamist, hoiab nende loomulikku uudishimu kõrgel ja annab juba noorest east enesekindlust.
lastekiik naturaalne lind
Lastekiik Lind NATURAALNE - Klõps: Tulbi Fotostuudio
Te ei taha kogu päeva helikopteri-vanemana valvata, et laps ei paneks midagi mürgist suhu, ei puudutaks teravat eset või ei roniks millegi ohtliku otsa. Selle asemel, et stressida väikeste asjade pärast ja keelata oma last iga 5 minuti tagant, panustage see aeg turvalise, kuid samas stimuleeriva keskkonna loomisesse. Andke neile võimalus mängida turvalises ruumis. Montessorist inspireeritud magamistoa kujundamine loob selleks suurepärased tingimused. Süveneme veidi põhjalikumalt sellesse kontseptsiooni.

Mis on Montessori magamistuba?

Maria Montessori, Montessori meetodi looja: “Me peame andma lapsele keskkonna, mida ta saab ise kasutada- oma väike pesukapp, sahtlitega kabinet, mida ta saab avada, tarbeesemed, mida ta saab kasutada, väike voodi, kus ta saab öösel magada mõnusa teki all, mille ta saab ise kokku voltida ja laiali laotada. Me peame andma talle keskkonna, kus ta saab elada ja mängida- siis näeme, kuidas ta terve päeva oma kätega töötab ja saab ka magamamineku rutiini selgeks”

Lihtsamalt öeldes on Montessori magamistuba korraldatud nii, et kõik on lapse käeulatuses ja paigutatud tema vajaduste rahuldamiseks, ilma, et täiskasvanud sekkuksid. See peaks innustama iseseisvust, võimaldades lapsel ise otsustada ja vabalt mängida. Motoorsete ja kognitiivsete oskuste areneng toimub läbi mängu, oluline roll on ka mänguasjade materjalidel. Korrapärasust saab õppida läbi segaduse.

Siin on mõned soovitused neile, kes kavatsevad luua oma lastele Montessorist inspireeritud magamistoa:

1. Hoidke kõik lapse silmade tasandil

Eesmärk on, et teie laps saaks kõigele kergesti ligi. Pärast korrastamist laskuge tema kõrgusele ja kõndige või roomake toas ringi, et kõik oleks kättesaadav ja puuduksid ohud. Valige võimalusel väikelapse mõõtu mööbel ja kinnitage see seina külge, et vältida õnnetusi.

2. Eemaldage võrevoodi

See on võib-olla kõige mängulisem element Montessori magamistoa loomisel. Põrandavoodi paigaldamine mugava madratsi, patjade ja tekiga tagab, et teie laps saab puhata siis, kui ta seda soovib. See annab talle suurepärase iseseisvuse tunde.

3. Neutraalsed värvid

Montessorist inspireeritud magamistoa eesmärk on luua lõõgastav ruum, mis tekitab teie väikeses lapses turvatunde. Kaaluge neutraalseid ja rahustavaid toone, nagu vesisinine või valge, ning julgustage oma last valima seinakunsti. Samuti võite määrata neile ruumi, kus nad saavad oma loomingut eksponeerida ning teha neile kättesaadavaks pestavad värvid.
kiik beebile
Puhkamispesa

4. Seadke üles nurgad

Kui lasete lapsel oma riideid ise valida, siis on see suurepärane viis iseseisvuse harjutamiseks. Kui ruum lubab, siis võite luua väikelapse suuruses “valmis seadmise nurga” koos väikese peegliga. Muude nurkade hulka võib kuuluda lugemisnurk mõne käeulatuses oleva raamatuga ja töönurk, kus nad saavad avastada oma loovust.

5. Korrastage ja säilitage ainult olulised asjad

Teine Montessori põhimõte on lihtsus. Teil võib tekkida kiusatus hellitada oma väikest last kõigi silmatorkavate mänguasjadega, kuid hiljutine uuring näitab, et väikelapsed on õnnelikumad, kui neil on vähem mänguasju, mille vahel valida. Montessori ruumi põhimõte on võimaldada lapsel vabalt liikuda ja uurida seda omal jõul, selle asemel, et täita see hunniku mänguasjade ja mahuka mööbliga.

Näiteks meie puidust mänguasjad on multifunktsionaalsed: üks kiik, mida saab kasutada kiigena, ronimisredelina, tunnelina, väravana, mänguasjade panipaigana, liumäena – ainus piir on kujutlusvõime. Mitmeotstarbeliste mänguasjade valimine parandab lapse kognitiivseid võimeid, ruumitaju, koordinatsiooni, kehahoiakut ja loomingulist mõtlemist, säästes samal ajal ka toas ruumi.

Samuti saate säilitada mänguasjade uudsust ja atraktiivsust, vahetades neid, kui laps ei tunne enam huvi nende vastu.

Kokkuvõtteks

Loodame, et need näpunäited aitasid teil paremini mõista Montessori toa kontseptsiooni ja andsid piisavalt teavet, et alustada selle loomist. Stimuleeriva, Montessorist inspireeritud keskkonna loomine teie väikesele lapsele tähendab lihtsa ja turvalise ruumi loomist, mis julgustab teda mängides õppima.
Õde ja vend jagamas rõõmu

Täname, et toetad Eesti käsitööd!

Tule kliendiks!

10%ALE

Jäta oma andmed ja saa sooduskupong oma postkasti.